Insekt titanus giganteus, koji živi u južnoameričkim prašumama, najveća je i jedna od najmisterioznijih buba na svetu. Dug je skoro 17 centimetara, a vilice su mu toliko jake da može da pregrize na pola drvenu olovku, ili otkine komadić mesa napadaču, ukoliko je u opasnosti.
Uprkos veličini, jakom ugrizu i pomalo zastrašujućem izgledu, ova ogromna buba, koju nazivaju i “buba džin”, bezopasna je za ljude. Odrasli mužjaci ovog insekta uopšte ne uzimaju hranu, zbog čega relativno kratko i žive, a za let i traganje za ženkom sa kojom će se pariti troše energiju koju su akumulirali još u stadijumu larve i lutke. Problem je, međutim, što larvu titanus giganteusa još niko nikad nije video, odnosno ako i jeste, nije umeo da je prepozna, tako da se ni do danas ne zna kako tačno izgleda. Naučnici, međutim, veruju da je u pitanju stvorenje debelo oko 5 centimetara i dugo i do 30 centimetara. Sudeći po velikim rupama pronađenim u palom drveću, larve se hrane trulim drvetom i nekoliko godina žive pod zemljom, sve dok ne dostignu punu veličinu.
Titanus giganteus je i inače vrlo stidljvo biće, koje se krije u vlažnim i mračnim budžacima prašuma. Mužjaci izleću samo da bi pronašli i oplodili ženke, a zbog veličine nisu u stanju da polete sa zemlje, već najpre moraju da se popnu na drvo, kako bi se u vazduh vinuli sa grane. Ženke za to vreme čekaju na nekom skrovitom mestu, spremne da budu oplođene i da polože jaja, tako da ih je veoma teško videti. Ako su ugrožene, ove velike bube najpre šište u znak upozorenje, a zatim ujedaju svojim snažnim vilicama i grebu neverovatno jakim nogama s mnoštvom kandžica, kojima mogu da pocepaju kožu i meso napadača. Ipak, oni koji ih poznaju tvrde da nisu agresivne i da nikada ne napadaju ako nisu u opasnosti. Žive u prašumama Brazila, Bolivije, Kolumbije, Ekvadora, Gvajane i Perua, gde ih domaće stanovništvo lovi pomoću jakog svetla tokom mraka. Mada bi mnogi ovu zastrašujuću bubu radije izbegli, među turistima su one trenutno pravi hit i mnogi od njih su spremni da plate da bi ih videli u prirodnom staništu. Za one koji žele da ih ponesu i kući, primerak prosečne veličine košta oko 500 evra, mada ne verujemo da su preterano prikladne za kućne ljubimce. VIDEO > BBC o najmisterioznijoj bubi na svetu:
IZVOR |