Zaljubljeni gube san, muči ih pamćenje, hrana im je slađa...
Otkrijte kroz šta to sve prolaze zaljubljene osobe, ako niste nikada bili u tom stanju, a ako jeste možda ćete sada potvrditi da vam se sve ovo dešavalo, a da toga niste ni bili svesni.
Ljubav menja aktivnost mozga Ljubav je moćan osećaj koji aktivira čak 12 delova mozga među kojima i deo zadužen za zavisnost. Već u petini sekunde ljudi znaju jesu li zaljubljeni ili ne, a sve zahvaljujući mozgu koji otpušta hormon sreće i stvara euforiju, piše "Women's Health".
Zaljubljeni spavaju sat vremena kraće Uz zaljubljenost se vežu euforija, strast, ali i određena doza straha koji remete dobar san. Zaljubljeni tako u proseku spavaju i do sat vremena manje od onih koji nisu zaljubljeni, a problemi sa spavanjem mogu potrajati i do šest meseci.
Ljubav jača kosti Ljubav ublažava bolove jer aktivira iste centre u mozgu kao i lekovi protiv bolova. Ona takođe jača kostur tela, pa tako oženjeni muškarci imaju zdravije kosti i manji rizik od bolesti kostiju. Stručnjaci veruju kako je za to "kriv" mirniji način života i veća briga o telu.
Zaljubljenima je hrana slađa Zaljubljenost utiče i na razlikovanje ukusa, a za sve je kriva povišen nivo okistocina, hormona ljubavi. Što je nivo viši, to je i mogućnost raspoznavanja ukusa manji. Zaljubljenima sva hrana bez obzira na njen pravi ukus deluje slađe nego što to zaista jeste.
Zaljubljeni imaju problema s pamćenjem
Osim što zbog nje hrana deluje slađe, ljubav i povećan nivo oksitocina negativno utiču na pamćenje. Zaljubljeni parovi lako zaboravljaju, teško se koncentrišu i lako im misli odlutaju, naročito na početku veze. U njihovom fokusu samo je partner u kojeg su zaljubljeni. Srce kuca istim tempom. Osim što menja rad mozga, zaljubljenost utiče na hormonalnu ravnotežu, snižava krvni pritsak i otkucaje srca. Ljubav sinhronizuje srčani ritam parova, pa im srce kuca istom brzinom.
Takođe, ritam ženskog srca se češće prilagođava muškarcima nego obrnuto.