Urotnik iz 17. stoljeća koji je 'oživljen' u stripu 80-ih godina prošlog stoljeća postao je simbolom borbe protiv totalitarizma, državne kontrole i korporacija
Brojnim prosvjedima u posljednje vrijeme – bilo da je riječ o borbi protiv bankarskog sustava i Occupay Wall Street pokreta u SAD-u ili bilo da je riječ o demonstracijama protiv ACTA-e u Europi, zajednička je jedna stvar – sve više prosvjednika nosi masku nasmijanog čovjeka s brkovima.
Ovu su masku popularizirali Anonymousi koji su je počeli koristiti u svojim obraćanjima javnosti putem interneta, a s vremenom je postala simbol borbe pojedinaca za svoja prava i simbol protiv svih oblika diktatura i totalitarističkih režima te kapitalizma i ograničavanja slobode pojedinaca.
Priča o osobi koja stoji iza te maske počinje još u 17. stoljeću – Guy Fawkes zajedno s grupom urotnika 5. studenog 1605. godine planirao je dignuti u zrak britanski parlament (danas se ovo naziva 'barutnom zavjerom') i ubiti kralja, no loše planirana urota propala je kada uhvaćen u podrumu gdje je skrivao bačve baruta i uhićen zajedno s ostalim urotnicima.
Kada je uhićen, Fawkes je priznao da je pokušao uništiti parlament te je izrazio žaljenje što nije uspio realizirati svoje namjere. Slijedilo je mučenje i suđenje nakojem su urotnici proglašeni krivima te su obješeni i raščetvoreni.
Iako se priča o Guy Fawkesu provlači godinama (5. studenog u Velikoj Britaniji čak se slavi kao dan Guya Fawkesa), njegovo je ime ponovno 'oživljeno' u stripu 'V for Vendetta' s početka osamdesetih za koji su zaslužni David Lloyd i Alan Moore.
U njemu se osoba s maskom Guya Fawkesa bori protiv totalitarističke države u kojoj vlada potpuna državna kontrola i nadzor nad svim građanima koji nemaju nikakvih sloboda. Ovaj je strip uskoro dosegao kultni status, a široka javnost s Fawkesom i tom famoznom maskom upoznala se sredinom prošlog desetljeća kada je strip ekraniziran (film se također zove 'V for Vendetta', a u Hrvatskoj je preveden 'O za osvetu').
Iako sam film ne prati u potpunosti radnju stripa, poanta priče – maskirani borac protiv totalitarizma, potpune državne kontrole, gušenja osobnih sloboda i nadzora informacija koji želi probuditi svijest građana i potaknuti revoluciju ostala je ista.
Zato nije čudo da su Anonymousi kao svoj simbol uzeli upravo masku s likom Guya Fawkesa jer je i njihova misija slična – počela je kao borba za slobodu interneta, a s vremenom se proširila u nešto puno veće pa tako danas Anonymousi podržavaju Grke kojima prijeti 'porobljavanje' od strane MMF-a, podržali su revolucije u arapskim zemljama, Occupy Wall Street pokret te se bore protiv velikih korporacija i državnih vlada.
Sve njihove poruke koji odašilju putem interneta prati i neizbježna Guy Fawkes maska čija je prodaja u posljednje vrijeme itekako porasla – ironično, prava na ovu masku ime Time Warner tako da je jedna ovako velika korporacija profitirala upravo na račun njihove borbe protiv kapitalizma.
|